×
Shqiperia ime FALAS - Në Google Play
INSTALO
Të Rekomanduara
Zbulohet shënimi qindra vjeçar në statujen e Jezusit, po trondit botën (foto)
nga I.M (30/11/2017 ora 09:32)

Restauruesit e një statuje prej druri të shekullit të 18-të të Jezu Krishtit thuhet se gjetën një shënim të një prifti, fshehur në fundin e pasëm të Mesisë. Shënimi daton në vitin 1777 dhe është nënshkruar nga Joaquin Minguez, prift i katedrales së Burgos de Osma në atë kohë.

Në letër prifti flet ndër të tjera për ekonominë e fshatit lokal, zakonet e kohës, çështjet politike dhe fetare dhe njerëz të famshëm.

Sakaq legjitimiteti i zbulimit ende nuk është konfirmuar nga historianët apo arkeologët. Por lajmi ka bërë xhiron e botës dhe nëse vërtetohet shihet si një zbulim i vyer.

Dokumenti, i shkruar me dorë në të dyja anët e dy faqeve, u gjet kur restauruesit hoqën një copë pëlhure të përdorur për të mbuluar Krishtin.

Ju sugjerojmë
Më te Lexuarat
" NJOFTIM/ Shikoni që Shqipëria dëmtohet, shikoni që një qytetar është i braktisur, shikoni një ngjarje skandaloze dhe të dhunshme, shikoni probleme që ju shqetësojnë ju apo të tjerët. DENONCO. Vetëm me anë të një mesazhi në WhatsApp ose Viber, duke derguar videon apo foton dhe lajmi juaj do të bëhet publik menjëherë në faqen më të madhe në Shqipëri “Shqipëriaime.al”. Tel :+355693530088 Email: [email protected]